Dlaczego sianokiszonka nie jest odpowiednia dla koni

SIANOKISZONKA DLA KONI

SIANO-KISZONKA DLA KONIaJedynym argumentem przemawiającym za używaniem kiszonek i sianokiszonek jest bogata zawartość wilgoci (ok. 30% – 65%), co jest korzystne dla koni, które mają problemy z układem oddechowym spowodowane alergią na pyłki i kurz. Jednakże wszystkie problemy trawienne u koni, związane ze stosowaniem sianokiszonki, są spowodowane właśnie jej dużą wilgotnością.

  1. Wytwarzanie sianokiszonki i jej przechowywanie jest skomplikowanym i wymagającym procesem, co jest związane z wysoką wilgotnością produktu. Przy nieodpowiednich warunkach niezwykle szybko dochodzi do procesów gnilnych i tym samym – namnażania się bakterii, co może skutkować zatruciem konia (toksyny botulinowe). Przy produkcji sianokiszonki ważne jest, aby zachowana była higiena pracy. Przykładowo: trawa nie może być cięta przy samej ziemi i powinna być możliwie czysta. Plastikowe opakowanie musi być hermetyczne, aby powietrze nie miało dostępu do trawy, ponieważ jeśli dojdzie do rozszczelnienia, to połączenie temperatury, wilgotności i tlenu, spowoduje bardzo szybkie namnożenie się ogromnych ilości bakterii, w efekcie czego sianokiszonka zacznie pleśnieć. W związku z tym, jeśli opakowanie kiszonki jest uszkodzone, należy całość wyrzucić, ponieważ nie nadaje się ona do spożycia.
  2. Kiszonka musi być kwaśna – jej pH musi mieć wartość przynajmniej 4,2, żeby zabić bakterie, które namnażają się w trawie podczas procesu fermentacji. Ponadto w momencie, kiedy kiszonka zostanie „zamknięta”, nie ma kontroli nad wartością pH. W związku z tym kiszonka absolutnie nie jest wskazana dla koni, które mają problemy trawienne, takie jak wrzody, ponieważ kwas z kiszonki może drażnić wnętrze żołądka i zaburzać pH w samym żołądku, a także w jelitach. Naturalna flora bakteryjna układu pokarmowego jest niszczona, tak więc koń może dostać biegunki, kolki itp. Ponadto podczas skarmiania paszy o kwaśnym odczynie, organizm zwierzęcia może próbować zneutralizować kwasy, do czego wykorzystuje na przykład zgromadzone wodorowęglany sodu i inne ważne minerały. Z tego powodu, karmienie sianokiszonką może doprowadzić do niedoborów minerałów, a także niekontrolowanego napięcia SIANO KISZONKA DLA KONImięśniowego.
  3. Wysoka zawartość wilgoci w kiszonce dostarcza zbyt dużo wody do układu trawiennego, zwłaszcza jelit, więc enzymy trawienne są rozcieńczane, flora bakteryjna zostaje zaburzona i może to doprowadzić do takich schorzeń, jak biegunka, wzdęcia, kolka itp.
  4. Karmienie sianokiszonką może doprowadzić do problemów z gospodarką wodną organizmu, zwłaszcza w obrębie nóg, z dwóch powodów:
    • Podczas procesu fermentacji wytwarzają się duże ilości histaminy, a jej nadmiar w ustroju może powodować gromadzenie się wody w organizmie (głównie w nogach), swędzenie, a także problemy z oddychaniem.
    • Jakość białka w kiszonce jest bardzo zła, zwłaszcza, gdy wartość pH podczas fermentacji nie jest wystarczająco niska. W następstwie organizm próbuje usunąć złe jakościowo białka, co prowadzi do obciążenia metabolizmu – nerki i wątroba są wtedy bardzo zagrożone. Woda nie opuszcza organizmu wystarczająco szybko, co prowadzi się do jej odkładania, na przykład w nogach.

Podsumowanie: karmienie sianokiszonką może powodować niedobory mineralne, zatrucie w obrębie jelit i reszty organizmu, a także obciąża metabolizm. Kiszonka negatywnie wpływa na florę jelitową, może powodować problemy z mięśniami i wydajnością organizmu, jest jedną z przyczyn powstawania alergii i problemów z oddychaniem.

RolandAutor: Roland Ashinger – EPONA Horsefeed GmbH

 

Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

three × three =