Karmienie koni z wrzodami żołądka – zalecenia Epony.

wrzody.konie
WARUNKI ŻYCIA
W przypadku koni z wrzodami żołądka należy zwrócić uwagę nie tylko na żywienie. Konieczne jest całościowe spojrzenie na warunki utrzymania konia, tutaj parę słów na ten temat:
Koniowi należy możliwie ograniczyć stres. W przypadku koni trzymanych w stadzie, w chowie otwartym, należy zapewnić możliwość spokojnego spożycia posiłku w wolnym tempie. Im dłużej i bardziej regularnie koń pobiera pokarm, tym lepiej. Poza tym w przypadku wystąpienia wrzodów żołądka należy zrezygnować z jazdy czy treningu na rzecz zapewnienia koniowi możliwości jak najbardziej naturalnego ruchu. W przypadku koni sportowych utrudnia to rzecz jasna utrzymanie muskulatury. Należy jednak poważnie potraktować chorobę wrzodową w ostrym lub choćby początkowym stadium i zastanowić się, czy sami mielibyśmy ochotę w takim stanie przebiec maraton.
SIANO I JEGO JAKOŚĆ
W żywieniu podstawą jest jak zwykle siano. Należy też zwrócić uwagę na jego jakość. Choć nie powinno to nikogo zaskakiwać, udzielając porad żywieniowych stale spotykam się z zaskoczeniem na widok efektów zaleconej zmiany siana na lepsze.
BŁONNIK I LUCERNA
W przypadku koni, które mają trudności z utrzymaniem masy ciała czy masy mięśniowej, lub w przypadku koni, u których ważne jest utrzymanie tej masy (konie starsze, łatwo tracące lub trudno przybierające na wadze, konie sportowe) w początkowej fazie można podawać paszę włóknistą, lecz o zwiększonej wartości odżywczej. Tu zwykle wybór pada na lucernę. Ale uwaga, lucerna lucernie nierówna! Zwykła lucerna jest paszą dla bydła. Lucerna Epony jest odmianą hodowaną specjalnie dla koni, zawiera jedynie 14% białka. Naszą lucernę cechuje również wysoka zawartość wapnia, doskonale przyswajalnego dzięki eliminacji hamującego wchłanianie wapnia kwasu szczawiowego. Trzecim argumentem na korzyść naszej lucerny jest pochodzenie z najlepszych dla lucerny terenów uprawnych – we Francji, gdzie panują najepsze warunki glebowe i pogodowe, zapewniające najwyższą jakość lucerny.
ZBOŻA I ZMIANA DIETY
Często zaleca się odstawić zboże koniom z wrzodami żołądka. Nie do końca słusznie. Należy przecież zadbać o utrzymanie masy, w tym masy mięśniowej, u chorego konia. Nie należy też gwałtownie zmieniać mu sposobu żywienia. Jeśli nie jest przyzwyczajony do diety bez zbożowej, może mieć problemy z jej akceptacją. Sądzę, że nikt nie byłby zadowolony z nagłej zmiany diety na np. ściśle wegańską. Drastyczna zmiana sposobu żywienia może skutkować problemami z przemianą materii. Jest za to możliwe stosowanie zboża w żywieniu koni z wrzodami żołądka, należy tylko przestrzegać następujących zaleceń:
  1. podawać możliwie dużo niewielkich posiłków dziennie
  2. Koń powinien spożywać posiłki możliwie powoli, żeby jak najlepiej naśliniać pobierany pokarm. Umożliwia to lepszy dostęp soków trawiennych do miazgi pokarmowej w żołądku.
  3. Należy zadbać o to, by podawane zboża zawierały jak najlepiej przetworzoną skrobię. Skarmianie nieobrobionego lub niewystarczająco przetworzonego jęczmienia czy kukurydzy jest błędem. Należy również unikać podawania białego i żółtego owsa.
    Kiedy występowanie wrzodów jest już opanowane, można rozważyć podawanie owsa czarnego, znacznie lepiej przyswajalnego i bogatszego w błonnik dzięki zawartości łusek.
Inną propozycją dla właścicieli chcących ograniczyć owies jest podawanie naszej paszy Schongang. Charakteryzuje ją znaczne ograniczenie udziału zboża przy niewielkiej zawartości optymalnie przetworzonych ziaren jęczmienia i kukurydzy, wydajnym włóknem z łusek orkiszu i bogactwem kwasów Omega z nasion czarnuszki i słonecznika.
ŻYWIENIE JAKO LECZENIE
W przypadku zdiagnozowania występowania wrzodów lub stwierdzenia bądź podejrzenia uszkodzenia błony śluzowej żołądka, należy sięgnąć po uzupełnienie diety jakim jest nasze musli Magenfein.
Zawiera składniki buforujące kwasy żołądkowe. Bentonit tworzy powłokę chroniącą śluzówkę, a wodorowęglan sodu działa odkwaszająco. Zawarte w musli zboża są w najwyższym stopniu przetworzone, co zapewnia natychmiastową przyswajalność. Żywe kultury drożdży wspierają florę jelitową i jednocześnie układ odpornościowy.
Lekarze weterynarii sięgają zwykle w pierwszej kolejności po środki z substancją czynną o nazwie omeprazol o działaniu odkwaszającym. Może on jednak zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji. Poza tym nie sprzyja przemianie materii i pracy wątroby. Bentonit i wodorowęglan sodu nie dają tych efektów ubocznych. Koniowi w zupełności wystarcza podawanie nawet 200-500 g dziennie, podzielonych na małe porcje. W przypadku ostrych i mocno zaawansowanych zmian wrzodowych można podawać do 1000 g dziennie jako wyłączną paszę treściwą. Z naszych doświadczeń wynika, że Magenfein musli jest chętnie zjadane nawet przez konie, które z powodu bólu i uciążliwości choroby odmawiały jedzenia każdej innej paszy.

Roland

NATURALNE DODATKI

Gdy pożądana jest jednak całkowita rezygnacja ze zboża, polecamy stosowanie kukurydzokulek Epona, które składają się z całych roślin kukurydzy i zapewniają dużą podaż korzystnego dla trawienia błonnika oraz preparatu Detox Aktiv (z czystym bentonitem) ze względu na działanie buforujące kwasy i chroniące śluzówkę. Detox Aktiv można zastąpić preparatem Clean Up, zawierającym poza bentonitem również wspomagający jego działanie klinoptylit, inny rodzaj leczniczej glinki. Zawiera także ostropest plamisty i karczoch, wspomagające wątrobę i przemianę materii. Clean Up jest więc idealnym uzupełnieniem leczenia omeprazolem.
Na koniec krótko o podawaniu meszu. Mesz jest jak najbardziej wskazany w przypadku wrzodów. Ze względu na swój śluzowaty charakter działa korzystnie na powierzchnię żołądka i jelit oraz dostarcza koniowi wartościowe, dobrze przyswajalne składniki odżywcze. Pomaga zatem zapobiegać utracie masy i muskulatury. Dobroczynne działanie meszu można wzmocnić w razie potrzeby poprzez dodanie łupin babki płesznik lub nasion kozieradki. Obydwa te suplementy to wypróbowane, tradycyjne, naturalne środki stosowane w przypadkach zaburzeń trawiennych czy utraty masy.

 

Autor: Roland Ashinger – EPONA Horsefeed GmbH

Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

12 + thirteen =