Orfik – koń z ochwatem

ochwat u koni

Orfik został wykupiony z rzeźni przez fundację Jednorożec. Był niespełna dwuletnim ogierkiem, skrajnie zaniedbanym i znerwicowanym. Kiedy trafił pod moją opiekę, przez pierwsze 3 miesiące uczyłam go podstaw zachowania. Kiedy już przestał reagować na wszystko paniką, gryźć i kopać na oślep, okazało się, że jest bardzo pojętnym koniem. Praca z ziemi weszła nam w nawyk i wkrótce Orfik znał wiele sztuczek, a z czasem połączyła nas prawdziwa więź. Stał się wspaniałym towarzyszem, wręcz członkiem naszej rodziny. Dlatego nie wahałam się ani chwili, czy podjąć tę trudną walkę z ochwatem.

orfik001-min

Czternastoletni już Orfik trafił niefortunnie na pastwisko, na którym oprócz bujnej trawy prawdopodobnie rósł owies. Po dwóch dniach dostał bardzo silnego ochwatu. Żeby odciążyć puszki kopytowe, kowal doraźnie zakłada opatrunek z lekkiego gipsu. Koń dostaje też leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak głównie leży. W kopycie powstaje przetoka, przez którą wycieka wysięk zapalny. Zdjęcia RTG wykazują rotację kości kopytowej powyżej 15 stopni. Już 12-stopniowa rotacja uznawana jest za poważną. Tutaj zrotowana kość niemal przebija podeszwę kopyta. Są wskazania do eutanazji.

orfik003-min orfik002-min

Udaje się jednak znaleźć kowala, który podejmie się okucia konia. Tomasz Gawinek w ścisłej współpracy z naszym stałym lekarzem weterynarii Michałem Kacprzyńskim przygotowuje specjalne podkowy, które trzeba zmieniać co 2 tygodnie. Koń nadal ma problemy z poruszaniem się ze względu na rotację kości kopytowej. Kopyto jest zagrożone, podeszwa niebezpiecznie pęka. Żeby nie dopuścić do wtórnego zakażenia tworzywa kopytowego i silnego powikłania, a ostatecznie nawet zejścia puszki kopytowej, konieczne jest regularna dezynfekcja i opatrunki. Z pomocą rodziny i przyjaciół zajmuję się tym 3 razy dziennie, nie można niestety liczyć na opiekę stajenną. Trzeba też osobiście zadbać o prawidłowe żywienie konia, co dodatkowo utrudnia personel, podając choćby wysokobiałkową koniczynę.

orfik004-min orfik005-min

Podstawą diety Orfika jest niskobiałkowe siano, moczone dla pozbawienia nadmiaru węglowodanów, oraz mieszanki marki Epona polecane profilaktycznie i leczniczo. Dostaje kompleksową paszę na ochwat Rehe Plus z odpowiednio obniżoną zawartością węglowodanów i skrobi oraz Zioła na ochwat, czysto ziołową mieszankę bez sztucznych dodatków. Na szczęście mimo unieruchomienia utrzymuje prawidłową masę i unika problemów ze strony układu pokarmowego. Dzięki zawartości niezbędnych witamin i minerałów w paszy Epona w formie nieobciążającej nadwyrężonego już ochwatem metabolizmu zachowuje zdrową okrywę włosową. Ma lśniącą sierść, mocną grzywę i ogon.

orfik006-min

Wreszcie jesienią widać na zdjęciach RTG że rotacja kości kopytowej stopniowo się cofa, a koń odzyskuje zdolność poruszania się. W październiku może już kłusować, z radości bryka na lonży. W końcu odzyskuje humor. W listopadzie można powiedzieć, że kość kopytowa wróciła na swoje miejsce.

orfik007-min orfik008-min

Minął cały sezon pastwiskowy, Orfik zresztą już nigdy nie będzie mógł paść się zupełnie swobodnie i jeść zielonki do woli. Czeka go też długa rehabilitacja. Żeby przywrócić mu mobilność, stosuję masaże. Stopniowo wracamy do jazdy. Koń pozostaje na specjalistycznej diecie Epona. Wiosną nie widać już śladów przebytej choroby, przynajmniej z zewnątrz. Kopyta Orfika są zdrowe, a ogon długi i mocny jak nigdy wcześniej.

orfik009-min

GALERIA:

 

Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

12 − 1 =